Polekowe zapalenie wątroby.

Polacy coraz częściej przyjmują leki oraz suplementy diety, bez odpowiedniej konsultacji lekarskiej. Jak przyznaje internista Warszawa, świadczy o tym chociażby fakt, iż w telewizji najczęściej reklamowane są suplementy diety, będące rzekomo rozwiązaniem wielu problemów zdrowotnych. Przyjmowanie różnych substancji nie jest wcale dla naszego organizmu dobre, jak mogłoby się to pierwotnie wydawać. Najbardziej cierpi na tym nasza wątroba. Przyjmowanie nadmiernej ilości leków, lub leków które pod żadnym pozorem nie powinny być ze sobą łączone potrafi w dość krótkim czasie doprowadzić wątrobę do ciężkiego stanu.

Okazuje się, iż co drugi pacjent trafiający do szpitala z powodu niewydolności wątroby cierpi z powodu polekowego zapalenia wątroby. Choroba może objawiać się różny sposób, w zależności od indywidualnych predyspozycji oraz leków, które były przyjmowane. U jednej osoby może się ona objawiać zaburzeniem wartości biochemicznych, natomiast u drugiej osoby może dojść do ciężkiej niewydolności, stanowiącej realne zagrożenie jej życia. Trzeba jednak podkreślić, iż polekowe uszkodzenie wątroby nie daje o sobie znać od razu ( z wyjątkiem polekowego uszkodzenia wątroby o podłożu alergicznym). Jak przyznaje internista Warszawa, proces ten może objawiać się nawet i po roku od przyjęcia ostatniej dawki leku. Najczęściej zły wpływ na naszą wątrobę mają niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) i antybiotyki a także paracetamol. Badanie krwi i oznaczenie poziomu ALT i AST wskazuje, z jak wielkim uszkodzeniem miąższu wątroby mamy do czynienia.

Rzadziej dochodzi do ostrego stłuszczenia wątroby. Internista Warszawa przeprowadza szeroki wywiad z pacjentem, u którego podejrzewa się polekowe zapalenie wątroby, próbując ustalić, czy pacjent leczył się wcześniej na wirusowe zapalenie wątroby, czy był narażony na ekspozycję środków chemicznych wchłanialnych drogą pokarmową czy też skórną, czy nie nadużywa alkoholu. Coraz rzadziej w diagnostyce stosuje się wykonanie biopsji wątroby, ze względu na jej inwazyjność oraz fakt, iż często pobrany wycinek nie odzwierciedla dokładnego stanu wątroby, co stanowi o małej wartości materiału diagnostycznego. Proces leczniczy zaczyna się od zakończenia terapii lekami mogącymi działać destrukcyjnie na wątrobę pacjenta, stosuje się także środki farmaceutyczne działające w sposób ochronny, w cięższych przypadkach rozważa się dokonanie przeszczepu tegoż organu.