Reumatoidalne zapalenie stawów

Problem choroby reumatycznej dotyka coraz większego grona osób. Jak ostrzega internista Warszawa, choroba ta atakuje rocznie około trzystu pięćdziesięciu tysięcy Polaków. Mimo, iż problem reumatoidalnego zapalenia stawów ( z łac. polyarthritis reumatoidea , w skrócie RZS) znany jest od XIX wieku, do tej pory nie udało odkryć się dokładnego mechanizmu powstawania choroby. Szacuje się, iż jest to spowodowane z defektami układu autoimmunologicznego, może to być również następstwem infekcji wirusowej, nie wyklucza się także, iż za RZS odpowiadają czynniki genetyczne.

W początkowej fazie choroba daje objawy raczej nie wskazujące na problemy stawowe, mianowicie jest to pojawianie się stanów podgorączkowych, znużenia, dochodzi do utraty wagi a także zmniejszenia apetytu. Po czasie dochodzi takżę do odczucia mrowienia w okolicach dłoni, zaczerwienienia okolic stawów a także palce stają się nadwrażliwe na zimno. Potem choroba w sposób symetryczny atakuje stawy, najczęściej są to stawy śródręczno-paliczkowe a także międzypaiczkowe bliższe. Dochodzi do odczuwania porannej sztywności w stawach, obrzęki, spada również siła mięśni.

Jak przyznaje internista Warszawa, trzeba także zwrócić uwagę na fakt, iż już na tym etapie choroby dochodzi do widocznych zmian w obrębie stawów. Kolejnym objawem są guzki reumatoidalne, twory twarde, nie wywołujące jednak dolegliwości bólowych podczas nacisku. Występują głównie podskórnie, zdarzyć się jednak może ich pojawienie w płucach czy też sercu. Proces leczniczy, jak nam potwierdza internista Warszawa, opiera się głównie na leczeniu farmakologicznym. Niezwykle istotne jest, by w pierwszym rzucie leczniczym wykorzystać MTX (Metotreksat), w przypadku niemożności wdrożenia MTX należy rozważyć podanie sulfasalazyny lub też leflunomidu. Istotne jest takżę podjęcie leczenia przy wykorzystaniu kortykosteroidów.

Tutaj jednak choroba może nie dawać reakcji na stosowaną metodę, wówczas w leczeniu wykorzystuje się inhibitory TNF. Sukcesem procesu leczniczego jest osiągnięcie remisji choroby, co nie oznacza powrotu do normalnego funkcjonowania. Pacjent musi rozpocząć rehabilitację by odzyskać sprawność utraconą przez chorobę ( wykorzystuje się w tym celu nie tylko rehabilitację ruchową, dobre wyniki daje zastosowanie krioterapii połączonej z magnetoterapią), należy także rozważyć wprowadzenie odpowiedniej diety. Pacjent powinien również skorzystać z dobrodziejstwa leczenia uzdrowiskowego.