Czym jest odroczony VAT

Nie ulega wątpliwości, że przepisy celno-podatkowe potrafią spędzić sen z powiek niejednego przedsiębiorcy. Często są bowiem dość zawiłe i zrozumieć je wszystkie, a następnie dostosować się do nich w praktyce jest niezwykle trudno. Dlatego też wszystkim przedsiębiorcom, specjalizującym się w transporcie zagranicznym, imporcie i eksporcie oraz wymianie handlowej, proponujemy fachową współpracę w tym zakresie. Chętnie objaśnimy wszelkie sporne lub skomplikowane kwestie i zapoznamy Państwa z niezbędnymi pojęciami, których znajomość pozwoli Wam działać sprawniej i… oszczędniej. Jednym z takich pojęć jest bez wątpienia odroczony VAT.

Czym jest odroczony VAT?

Zasada odroczonego VAT-u obowiązuje w naszym kraju od 2008 roku i pojawia się przy imporcie towarów do naszego kraju, będąc bardzo korzystnym rozwiązaniem dla wielu przedsiębiorców. Dlaczego? Skorzystanie z możliwości odroczenia VAT-u, daje możliwość rozliczenia podatku dopiero w kolejnej deklaracji podatkowej, co pozwala ogromnej liczbie importerów zachować płynność finansową. Do czasu, kiedy odroczony VAT zaczął obowiązywać w naszym kraju, przedsiębiorcy korzystali z tej możliwości, korzystając z odprawy celnej w najbliższym zagranicznym porcie – Hamburgu. Na szczęście dzisiaj z odroczonego VAT-u możecie Państwo korzystać również w polskich portach, co jest znacznym ułatwieniem i sposobem na oszczędność.

Przepisy w Polsce mówią o tym, że importer ma możliwość odroczenia płatności podatku VAT7, kiedy jego firma rozlicza się w systemie miesięcznym. To jednak nie wszystko – może także odroczyć podatek VAT7D w przypadku, gdy firma rozlicza się kwartalnie. Dzięki takiej możliwości, otrzymanej w 2008 roku, każdy polski importer może odraczać płatność podatku i w ten sposób dowolnie dysponować swoimi środkami finansowymi. Nie musi zamrażać określonych kwot i w ten sposób tracić czasu na planowanie.

Odroczony VAT, czyli odrobina formalności

Chcąc skorzystać z możliwości odroczenia podatku, należy nastawić się na dopełnienie wszelkich formalności z tym związanych już na miesiąc przed odprawą celną. Konieczne jest poinformowanie o zamiarze skorzystania z odroczonego VAT-u Urzędu Celnego, a także potwierdzenie w nim swojej wypłacalności. Brak jakichkolwiek zadłużeń w Urzędzie Skarbowym i Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych jest koniecznością – w przeciwnym razie nie będziecie Państwo mogli skorzystać z opcji odroczenia płatności podatku. Jeżeli chcecie Państwo dowiedzieć się więcej albo skorzystać z pomocy specjalistów, dzięki którym odroczycie VAT bez najmniejszych problemów – skontaktujcie się z nami. Chętnie pomożemy!